Duchovní konzum

2. července 2008 v 0:23 | Cavillatio |  osobní
Narodil jsem se do doby kdy, je duchovno módním trendem, ale stejně jako je móda spíše záležitostí povrchního rázu, jsou i lidé co se na této vlně vezou povrchními badateli, uživateli módy nikoli jejími spolutvůrci.

Člověku se nedá vyčítat, že nosí pruhované tričko. Samozřejmě můžete, ale v lepším případě dopadnete jako ignorant nebo budete označení za netolerantního vůči "názoru" dotyčného.
Ve zběžné analýze je duchovní móda odpovědí na touhu po něčem jiném než je život běžné konzumní společnosti. Touha po nejvyšším a transcendentním v člověku opravdu dlí, schovaná a čekající na svoje probuzení, ale bohužel toto probuzení duchovní móda neumí. Nepatří to do jejího stylu a image, a není to očekáváno od jejích příslušníků, protože jejich touhy jsou jiné, docela odlišné od duchovní stezky, která v té či oné podobě přetrvala v té či oné tradici.
Můj osobní postřeh je takový, že stoupenec duchovní módy se snaží od konzumní společnosti odlišit, má potřebu být jiný a dělat něco jiného než sedět u televize, chce od svého života trochu víc, dělat něco pro svůj rozvoj a hledat nějaký vyšší smysl - vpodstatě tyto chtění směřůjí k tomu co chce i normální běžný konzument - a to je požitek, dojem, ale jiného druhu. Tenhle program prostě v TV Nova nedávají.
Stoupenec duchovní stezky má odlišné tendence, snaží se ve většině případů zapadnout a přizpůsobit. Vypadá nenápadně, zevně se nijak neliší od běžného konzumenta, žádné výstřednosti, žádná revolta vůči konzumu - nedělá mu problém jíst v KFC nebo v McDonald's. Vyjímku trochu tvoří čarodějky, které se rády oblékají trochu jinak, ale zde stále vidím prvek smyslovosti a konání magie pro požitky a senzace... což je vlastně vyšší level duchovní módy nebo to také může být pouze mezistav.
Člověk, který dělá magii nebo mystiku - duchovno - na plný úvazek, se tím co dělá, světu oddálil a proto se mu zevně snaží spíše přizpůsobit, aby v lidech už tak nebudil více nezařaditelných pocitů, které v nich svojí přítomností vyvolává. I běžný divák TV Nova je citlivý na "cosi jiného" a stále je člověkem, mocnou bytostí s hmotným tělem.
Nejúsměvnější na tom je, že stoupenec duchovní stezky je "nějaký divný" i pro duchovní módu.
Nenosí totiž pruhované tričko.
 


Komentáře

1 SNOP | 12. července 2008 v 9:33 | Reagovat

Pokud je stoupenec duchovni stezky "nejaky divny" i pro duchovni modu, zjevne selhava ve sve snaze se svetu zevne prizpusobit. Ostatne cely ten tvuj prispevek zni hlavne jako vymezovani se, nikoli jako prizpusobovani se. Mohu z toho usuzovat, ze jsi proste jenom prosazovatelem mody kvetovanych kosil?

2 Galen_Grow | 29. července 2008 v 5:25 | Reagovat

Když poukazuji na rozdíl mezi "hledači zážitků" a těma které zájímá "jak je možné zážitek vůbec zažít a vnímat" ... nedělám si iluze jak budu znít.

Vymezení se od vymezovatelů je vymezení... vpořádku, jak jinak :-)

3 Galen_Grow | 29. července 2008 v 5:32 | Reagovat

Na květované košile letí ty nejhezčí holky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama