Duben 2010

LOGIKA UTRPENÍ

16. dubna 2010 v 13:54 | Otakar |  mystika
úvodem

Utrpení je název pro spektrum stavů prožívání na individuální a kolektivní úrovni.

Můžeme rozlišit mnoho pocitů způsobujících utrpení, není důležité je seřadit do tabulky, bohatě stačí osobní zkušenost.

Utrpení vnímám jako proces, který nemůžu hodnotit jako dobrý - špatný, užitečný nebo zbytečný, přestože jsem zaznamenal, že do buddhismu laděný názor je ten, že utrpení je zbytečné a do křesťanské západních tradice, že utrpení je nezbytné. (buddha netrpěl na kříži :-)) Oba dva názory jsou vyhraněné, faktem je, že člověk disponuje volbou netrpět.

Takovým základem individuálního pekelného prožívání je komplex. Psychická (duševní) konstrukce vzniklá na základě zranění - kontaktu s "nepřijemnými" emocemi - defektně zvládnutou situací - od doby pobytu v děloze (emoce matky, situace v rodině, situace v průběhu integrace do společnosti) až do doby kdy čtete tento článek.
Takový komplex je vpodstatě nánosem na původně vrozené kvality - krustou na lidské bytosti jenž zakrývá to jaký člověk doopravdy je, ale to bych předbíhal.
Komplex je tedy reakce na prožitou situaci v minulosti a projevuje se při podmínkách jemu vhodných. Zde člověk může využít svojí magickou představivost a říct o takovém komplexu, že je to vnitřní (osobní) démon - s analogií má nademnou moc/ nemá nademnou moc :-) a žije v prostředí jemu vlastní.