Osvícení je běžná věc

3. května 2010 v 1:50 | Otakar |  mystika
Nevyhovuje mi žádný systém. Prošel jsem Minaříkem, chladem askeze a ohnivé kázně. Dělal jsem tři týdny Dzogchen a zbylou dobu jsem buď o kontemplaci mluvil nebo jí dosáhl na pár okamžiků, abych se nadechl ve světle rigpy a následně opět zamotal do soudů a konceptů . Pak mě asi na dva měsíce oslovil Bön a učení Dawy Gjaltsena s jógou snů a spánku - nebyl tam kulturní tibetský nános, který mě vlastně vadí na všem (kulturní nános). Dokud se mluví o Vědomí či když to budeme házet do jednoho pytle jako východňári tak o mysli a její přirozené podstatě, tak to beru. Když do toho přijde něco co je typické jako sombréro pro mexičany, tak mi to drhne mezi zuby nebo skřípe jako skořápky v míchaných vajíčkách - není to prostě čisté.

No jo, ale co je to za žida bez kipy a pejzů, egypťana bez pyramid, pohana bez koženého pásku a buddhistu bez barevné čepice?Asi to nebude bytost co by navazovala na nějakou tradici, nebo jí měla v plánu podporovat. Tradice a systém je pro lidi co chtějí pytlíkovat a paradoxně pokud hledají sami sebe a chodí se ptát někoho druhého, asi je něco špatně v jejich úmyslu či záměru. (hledají sebe mimo sebe)

Systémy a tradice jsou berličky, nikdy nezaručují stav samotný, který může dotyčný zakusit cestou svojí zkušenosti - svého bádání - své vlastní úzce osobní cesty a jejího zasvěcení skrz životní situaci.

Na základě výše sděleného bych rád řekl těm, kteří projevují zájem o osvícení, že hledají něco co už dávno mají. Jak praví mistři tibetu, všichni už jsou dávno osvícení. Všichni už se nacházejí v bdělém vědomí přítomnosti.

Když člověk dosáhne osvícení, zjistí to. Každý už tento stav má, respektive z něj vychází, protože je základem a přirozenou podstatou člověka jako takového. Netvoří koncepty o světě a své životní situaci a vidí věci tak jak jsou, není žádný filtr - duševní nebo psychický útvar, který by skutečnost zamlžoval. Díky tomu, že není ztotožněn z žádnou formou, kterou by mu mysl mohla předhodit, má přístup k moudrosti, která je mu díky nevyhraněnosti vlastní - inherentní moudrost, která je zdrojem moudrosti pro všechny bytosti. Nevyhraněností a otevřeností si ničemu nebrání - netvoří omezení a napětí, která by ho svazovala.

Proč tedy lidé nejednají osvíceně?

Nemají o osvícení zájem. Tvoří koncepty jenž dosazují do životní situace - dělají vlastně něco navíc.

Je to jednoduché.

Chtějí řešit svět a miliardy forem, které nabízí k hraní. A pro ty co by přeci jenom chtěli, je tu pár poznámek:

První zábrana k osvícení je "nevíra" v to, že ho člověk může dosáhnout.

Druhá zábrana je snaha to učinit někdy v budoucnu.

Třetí zábrana je představa nebo dojem co by to osvícení vlastně mělo být.

Čtvrtá zábrana je "řešit" osvícení.

Pátá zábrana je soudit jaké to je.

Šestá zábrana je ztotožnění se s tím, co se děje (uvnitř/venku).

Jinak řečeno - být otevřen situaci, neomezovat se(morálkou, představami - což je dobová záležitost), ničemu se nebránit, přijmat co se děje ať už se to "zdá" jakékoli a nahlížet sebe a celou situaci v přítomnosti :-)
Dle mne není žádné osvícení mimo svět v kterém se nacházíte nebo po kterém by jste měli umřít (názor jižních škol buddhismu).

Ke svému osvícení nepotřebujete meditaci, knihy nebo cokoli vnějšího. (přestože to jsou pomocníci na "cestě")

No a co potom?

Cokoli :-)

...

tajná učení rozlišují tři druhy cesty (naštěstí si je nepřisuzují a nepovažují je za striktně buddhistické):

"přejít mimo" , "přímou stezku" a "náhlé vysvobození"

Žádná z těchto cest neovlivňuje konání v hmotném-zjeveném světě tak, že by nemohl být ve společnosti (jakože nemusíte chodit do poustevny a neplatit sociální a zdravotní)

A ještě k tomu mistři podotýkají, že systém je pouze nástroj, který se má odložit, když už není potřeba...

že by další šidítko?

Je na místě říct, že každý systém - proud - člověku podsouvá manifestaci - transformuje ho.

Nic proti knížkám a lidem co pomáhají ostatním spatřit sebe. Sic mi je proti srsti když v systému kde věří že samotný čin zaniká a neplodí ovoce, nutí člověka ke stotisíci poklonám buddhovu patosu.


Na závěr bych tedy ještě řekl, že každý kdo říká že chce být osvícený a není, je lhář. Když říká, že neví, je lhář. Všechno už má, tak co teda chce?

...asi cestu, kterou by mohl řešit, odtud až tam... ono zastavit klasického evropana jednoduše, je příliš těžké :-)
 


Komentáře

1 Kojot | E-mail | Web | 5. května 2010 v 18:51 | Reagovat

Já ti nevím - jak v rámci tohoto článku (jinak dobrého, mimochodem) definuješ lež? Lež je totiž obvykle vnímána jako vědomé sdělování nepravdivé informace. Opravdu si nejsem jist, zda to lze aplikovat na větu "každý kdo říká že chce být osvícený a není, je lhář" - nejedná se spíše o omyl než o lež?

2 Otakar | E-mail | 8. května 2010 v 12:10 | Reagovat

dík,
myslím to jako sebeobelhávání a neupřímnost k sobě

3 Ali | E-mail | 9. května 2010 v 11:09 | Reagovat

Díky za článek

4 Otakar | 9. května 2010 v 12:22 | Reagovat

vpohodě, nejsem osvícen :-)

5 Dusan | 13. května 2010 v 3:30 | Reagovat

Tak tohle je nejlepsi co jsem za dlouhou dobu cetl Oto ;).
Da se tedy rici, ze jedinou prekazkou je lidem jejich sebeobelhavani a neuprimnost k sobe?

6 dirty_sanchez | 13. května 2010 v 5:57 | Reagovat

skvele, naprosto trefne. vim ze jsem osviceny, ale porad na to zapominam :)

7 wjerka | 19. května 2010 v 17:44 | Reagovat

vnímám to stejně. - respekt k Tvému průzračnému, pronikavému vyjádření.

a k systému/ům..touha náležet, být součástí jakéhokoli systému je přirozená a člověku nutkavá. Vzdát se dík uvědomění téhle touhy je krok odvahy a síly a znamená podle mě překročení další zábrany ve vnímání osvícení.

vnímat svět jako strukturu, které jsme přirozeně součástí a zároveň neprahnout po přesně vymezeném, zajištěném, místě v nějakém systému, kterým si jako lidstvo pomáháme v cestě..toť jeden z momentů osvícení..

Děkuju za inspiraci ;)

8 Ali | 20. května 2010 v 22:18 | Reagovat

"Změnou, kterou hledáme, se musíme stát my sami."

:-)

9 Bodhisattva in metro | 5. června 2010 v 11:30 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama